Оподаткування суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, отриманої ФОП, в тому числі, ФОП - платником ЄП, від Фонду соцстраху

ДФС у Харківській області у листі від 05.04.2018 р. № 1463/ІПК/20-40-13-11-11 розглінула питання щодо оподаткування суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, отриманої ФОП, в тому числі, ФОП - платниками ЄП, від Фонду соціального страхування.

Як зазначили податківці, згідно п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ дохід у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності, який виплачується Фондом не включається до доходу ФОП - платниками ЄП проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків – фізичних осіб.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб ПДФО  регламентується  розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 165.1.1 якого передбачено винятки, за якими отримані доходи платника податку не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Однак слід зауважити, що винятки, передбачені п.п. 165.1.1 ПКУ, не поширюються на виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.

Разом з тим, згідно п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ , об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ .

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності  нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю, в тому числі платнику ЄП, Фондом,  є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ, а Фонд є податковим агентом щодо такого доходу.

Також фахівці зазначили,оскільки ФОП - платники ЄП визначають для себе базу нарахування ЄСВ самостійно, для ФОП на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а зазначені виплати не є доходом (прибутком), отриманим від такої діяльності, то обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності для таких осіб чинним законодавством не передбачений

Таким чином, суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, отримані ФОП в тому числі, ФОП - платниками ЄП, не є базою нарахування ЄСВ.

(лист ГУ ДФС у Харківській області від 05.04.2018 р. № 1463/ІПК/20-40-13-11-11)

Комментарии