Відповідальність за виготовлення та використання підроблених листків непрацездатності

Листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Таким чином, листок непрацездатності є легальною підставою отримання заробітної плати при відсутності на робочому місті. Саме тому нерідко виникають ситуації, коли офіційно працевлаштовані особи намагаються підробити даний документ і представити його роботодавцю.

На сьогодні інтернет-ресурсів, які пропонують українцям підробити різні довідки, дуже багато. Усюди замовчується той факт, що надання листка непрацездатності без огляду пацієнта - вже є порушенням законодавства.

Коли в роботодавців трапляються підстави сумніватися в правомірності отримання працівником листка непрацездатності, вважаючи його «фіктивним» за виявленими зовнішніми ознаками чи за наявними помилками в його заповненні, вони мають право звертатися до Фонду соціального страхування України з метою перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності. Одним з завдань Фонду, відповідно до пункту 6 частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, як раз і є перевірка обґрунтованості видачі та подовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.

Фахівцями областінлгл Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України по зверненню роботодавця проводиться перевірка закладу охорони здоров’я, який зазначений у листку непрацездатності. Якщо встановлюється факт, що листок непрацездатності даним закладом не видавався - є реальні підстави підозрювати, що недобросовісний громадянин використав за місцем своєї роботи завідомо підроблений листок непрацездатності, в якому містилися, свідомо для нього, недостовірні відомості про знаходження на лікуванні. В такому випадку Фонд обов’язково звертається до Головного управління Національної поліції України у області, на підставі чого порушується кримінальна справа.

Фальсифікації (підробка) документів, які видаються державними або громадськими організаціями, підприємствами, установами, які надають певні права чи звільняють від обов'язків (посвідчення, дипломи, атестати, трудові книжки, лікарняні листи і т.п.) є злочином.

Підробка (фальсифікацію) документів, з метою використання його як підроблювачем, так і іншою особою, або збут такого документа - караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Повторна підробка або збут підробленого документа, а також вчинення діяння групою осіб визнається вчиненим при обтяжуючих обставинах і підпадає під ознаки частини 2 статті 358 Кримінального Кодексу України (караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк).

Необхідно зазначити, що використання завідомо підробленого документа – також є злочином, який карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Сектор експертизи тимчасової непрацездатності

відділу фінансового контролю та аудиту

Управління виконавчої дирекції ФССУ в Харківській області

За матеріалами ФССУ в Харківській області

Популярные статьи по теме

Комментарии