Здаємо приміщення в оренду: що з податками

Статтю взято із газети “Платник єдиного податку” № 43/2016

Підприємство — платник ЄП групи 3 без ПДВ надає послуги. Збираємося здавати в оренду нежитлове приміщення. Чи не буде це порушенням умов перебування на спрощеній системі? Хто буде сплачувати податок на нерухоме майно та плату за землю?

Бачимо, що запитань із цього приводу у вас накопичилося чимало. Одразу зауважимо, що без будь-яких порушень ви зможете продовжити діяльність на спрощеній системі в разі здавання в оренду нерухомості. Та про все по черзі.

Зміни в Реєстрі платників ЄП Голов­не, про що вам необхідно потурбуватися, — це додати новий вид діяльності до Реєстру платників ЄП. Часто-густо юрособи про це забувають. А дарма. Адже «драконівська» норма п.п. 298.2.3 ПКУ чинна й для них.

НАГАДАЄМО! Відповідно до п.п. 298.2.3 ПКУ у разі здійснення видів діяльно­сті, не зазначених у Реєстрі платників ЄП, доведеться покинути спрощенку з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльно­сті.

Зауважимо: під внесенням змін до Реєстру платників ЄП мається на увазі саме подання Заявифіскалам, а не реєстраційної картки держреєстратору. Хоча з останнього, безумовно, ви почнете.

1Заява про застосування спрощеної системи оподаткування, форма якої затверджена наказом МФУ від 20.12.2011 р. № 1675.

 

І тут постає головне питання — коли слід подати Заяву про новий КВЕД податківцям. ПКУ передбачає тільки санкції, а жодних строків у цьому випадку не встановлює. Трохи відкриває завісу таємниці консультація в категорії 108.04 ЗІР. У ній фіскали зазначають, що Заяву будуть чекати протягом податкового (звітного) періоду. Як бачите, строк доволі розмитий. До того ж ЗІР також не істина в останній інстанції. Радимо обережний варіант — додайте орендний вид діяльності, а вже потім спокійно отримуйте орендні платежі.

НА ЗАМІТКУ. Для надання в оренду нерухомого майна підійде КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Якщо ж ви у майбутньому надумаєте здавати в оренду обладнання або інше рухоме майно, то зверніть увагу на розділ 77 «Оренда, прокат і лізинг» КВЕД:2010.

Податок на нерухоме майно Тут усе більш-менш просто. Правила справляння податку встановлює ст. 266 ПКУ. Відповідно до п. 266.1 ПКУ платниками податку є фіз- та юрособи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Як бачите, головною умовою є наявність права власності на нерухоме майно. Таким чином, платником податку залишається орендодавець — власник майна.

НА ЗАМІТКУ. Якщо орендар компенсує вам суму податку на нерухоме майно, то одразу постає питання оподаткування її ЄП (та ПДВ у платників цього податку). Щодо цього радимо ознайомитися з консультацією «Орендар компенсує податок на нерухомість: що з ПДВ та ЄП» // «ПЄП», № 7/2016, с. 29.

Земельний податок У загальному випадку платники ЄП не є платниками податку на землю (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ). Але цей податок доведеться сплачувати за земельні ділянки, що не використовуються для провадження госпдіяльності. Зазвичай тут у єдинників і виникають сумніви. Одна справа користуватися нерухомістю та відповідно земельною ділянкою під нею самостійно, а інша — здавати її в оренду. Хмизу до багаття підкинули податківці. Вони у консультаціях давали доволі «фіскальні» роз’яснення, що саме передані в оренду будівлі (споруди, їх частини) використовуються для здійснення підприємницької діяльності. А от земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі (споруди, їх частини), буцімто, у підприємницькій діяльності єдиноподатника-орендодавця не використовуються, через що мають оподатковуватися земельним податком.

На щастя, фіскали змінили гнів на милість та зараз дають досить ліберальні, а головне, законні вказівки. Якщо надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності, суб’єкт господарювання звільняється від сплати земельного податку за земельну ділянку під таким майном за умови надання в оренду нерухомого майна згідно з укладеним договором ЦПХ, оскільки така земельна ділянка використовується виключно для здійснення господарської діяльності (лист ДФСУ від 22.04.2016 р. № 9144/6/99-95-42-01-15категорія 112.01 ЗІР).

ВИСНОВОК. Щоб безболісно здавати в оренду приміщення, необхідно додати новий вид діяльності до Реєстру платників ЄП. Далі ви будете продовжувати сплачувати податок на нерухоме майно. При цьому зобов’язання щодо земельного податку відсутні.

Анна Хомюк, бухгалтер-експерт